Rozhodla som sa s Vami zazdieľať jeden príbeh z Rehanu, ktorý začal „boľavým ramenom“, bol sprevádzaný akútnym seknutím krčnej chrbtice a po sérii vyšetrení skončil diagnózou EXTRÚZIA PLATNIČKY KRČNEJ CHRBTICE.
Pre tých, ktorí nevedia, čo si pod týmto pojmom predstaviť , ide o najťažší stupeň poškodenia medzistavcovej platničky – väzivovej štruktúry s gelovým jadrom, ktorá sa nachádza medzi stavcami . Pri správnom pružení vstrebáva nárazy a pôsobí ako tlmič. V jednoduchosti, funguje na princípe špongie, kedy pri záťaži vytláča svoj obsah a pri odľahčení nasáva späť. Pri optimálnom stave sa tento jav opakuje a pomer záťaže a odľahčenia je vyrovnaný, čo pri bežných pohyboch udržuje zdravie platničky.
Poškodenie medzistavcovej platničky v krčnej oblasti môže mať tieto prejavy :
• Bolesť v krku – ktorá môže byť lokalizovaná alebo vyžarovať do ramena, ruky alebo medzi lopatky.
• Necitlivosť a brnenie
• Slabosť v ruke
• Obmedzený pohyb krku – Zápal a bolesť môžu obmedziť schopnosť otáčať alebo nakláňať hlavu.
• Závraty a bolesti hlavy – V niektorých prípadoch môže extrúzia platničky ovplyvniť krvný obeh v oblasti krku, čo môže viesť k závratom a bolestiam hlavy.
Príbeh pacienta: Od bolesti k stabilite
Príbeh klienta, o ktorom píšem, sprevádzala bolesť ramena a občasné bolesti krčnej chrbtice. Pri takomto stave je nevyhnutná konzultácia s neurochirurgom, ktorý má rozhodnúť o operácii alebo možnostiach konzervatívnej liečby. Nebudem klamať, keď poviem, že dostať termín u neurochirurga môže trvať niekoľko mesiacov, a preto sme rehabilitáciu na základe neurologických vyšetrení začali čím skôr.
O niekoľko mesiacov, po konzultácii na neurochirurgii sme sa tešili dobrým správam a to, že operácia nebude nutná. Počas čakania na termín sa stav vďaka fyzioterapii výrazne zlepšil. Takéto správy nás samozrejme vždy potešia, nehovoriac o samotných pacientoch, pre ktorých sú obrovskou motiváciou pokračovať.
Vo fyzioterapii sme pokračovali aj naďalej, no časom som si ako fyzioterapeut uvedomovala, že nám niečo pri samotnej rehabilitácii ešte chýba. Stav sa síce zlepšoval no nebol stabilizovaný. Vtedy je dôležité si spolu sadnúť a porozprávať sa ako vyzerá Váš deň a spoločne hľadať, ako by sme vedeli stav ešte zlepšiť. Prišli sme na to, že kameňom úrazu bol spánok. Rána boli ťažšou časťou dňa a my sme chceli nájsť to najlepšie riešenie.
Spánok ako súčasť terapie.
Ako fyzioterapeut som mala osobné skúsenosti s firmou PreSpánok a vedela som, že aj keď má klient diagnostikovaný závažný stav, posielam ho ku odborníkom, ktorým plne dôverujem. Na predajni si klient vyskúšal odporúčané modely a vybral si taký, ktorý mu aj pocitovo vyhovoval. Odvtedy sa naše termíny zmenili na preventívne. Krčná chrbtica regeneruje aj počas spánku a hojenie tak prebieha každú noc. Našli sme posledný kúsok skladačky, ktorým bol správny vankúš. Toho času je klient bez bolesti, bráva svoj vankúš na každú jednu dovolenku a pokračuje v nastavenom režime, čomu sa veľmi teším.
Dôležitosť ergonómie spánku
Týmto príbehom chcem poukázať na dôležitosť správneho výberu matraca a vankúša, pretože prebúdzať sa s bolesťou nie je v poriadku!
Pokiaľ nám ergonómia spánku vie pomôcť pri tak ťažkých stavoch, zaručene pocítite úľavu aj pri občasných ťažkostiach či pocitoch rannej tuhosti. Tak ako Vám my v Rehane radi pomôžeme pri vašich ťažkostiach, rovnako sa môžete obrátiť na odborníkov na ergonómiu prostredia počas noci - PreSpánok. Je nesmierne dôležité vankúš či matrac si aj vyskúšať, a vy tak môžete urobiť v ich štúdiach, v ktorých Vám ochotne s výberom pomôže zaškolený personál. Pri návšteve nezabudnite zmieniť Rehan Fyzio, ak ste sa o nich dozvedeli cez nás, dajte im o tom vedieť. Teší nás, keď môžeme pomôcť pri hľadaní kvalitných riešení pre zdravý spánok.
Autor: Mgr. Valentína Cisárová - fyzioterapeut
Naše kontakty:
Comments